Klimatilpasning til fremtidens regnmængder
Beskrivelse
En hel række af opgaver om klimatilpasning er tilgængelig på Skoven-i-Skolen.dk, hvor elever kan bruge kommunens klimatilpasningsanlæg som undervisningsrum for naturfagsundervisning. Forløbene er samlet beskrevet på temasiden her.
Der er opgaver til 5 typer klimatilpasningsanlæg, som kan genfindes i de fleste kommuner, og der er udviklet forløb til alle typerne.
- Rensedamme – regnvandsbassiner med fast vandspejl.
- Tørre bassiner – regnvandsbassiner med fast bund, som tømmes helt efter brug.
- Nedsivningsbassiner – regnvandsbassin med permeabel bund, hvor regnvandet nedsiver.
- Permeable belægninger – parkeringspladser, stier eller veje med permeabel belægning, hvor vandet siver ned i et underliggende reservoir.
- Sluser – sluser, der hindrer oversvømmelse pga. indløb fra hav.
Knyttet til opgaverne er angivelser af, hvor i landet man kan finde disse anlæg samt nødvendige beskrivelser og data om de enkelte anlæg, som eleverne kan arbejde med.
Aktiviteter
I forløbene skal eleverne på klimatilpasningsanlægget fx opmåle anlægget, tage bundprøver, undersøge dyr, lave forsøg med nedsivning af vand med videre.
I Viborg Kommune er der indtil videre beskrevet tre anlæg
Rensedammen sØnæs, som ligger lige overfor Fakta på Gammel Århusvej i Viborg
Et tørt bassin ved Liseborgvej
En permeabel belægning ved Karup skole
Disse anlæg kan genfindes på Skove-i-Skolen under kortfunktionen.
Forberedelse
Et teoriafsnit til hvert forløb klæder eleverne på til at arbejde med klimatilpasning og det specifikke klimatilpasningsanlæg.
Efterbehandling
Prøver og data fra besøget på klimatilpasningsanlægget bearbejdes hjemme på skolen. Forslag til formidling og perspektivering er i hver forløb.
Formål
I disse forløb skal elever arbejde med naturfag ude på rigtige klimatilpasningsanlæg. Dette giver eleverne motivation i naturfagene, da de kan se hvordan fagene kan bruges til noget konkret og aktuelt. Det giver også viden om klimatilpasning, og motiverer elever til at interessere sig for emnet, således at de evt. selv en dag vælger at arbejde med at imødekomme de udfordringer vi mennesker får med tilpasning til mere ekstreme nedbørssituationer.
Praktisk information
Se flere detaljer
Lokale klimatilpasningsanlæg.
Se flere detaljer
Forløbene tager mellem 6 og 10 lektioner at gennemføre fra ende til anden. Selve besøget på klimatilpasningsanlægget kan gøres i en dobbeltlektion.
Materialerne findes på Skoven-i-skolen.dk. Alle forløb er samlet under temasiden om klimatilpasning.
Temaside om klimatilpasning