Hvordan støtter vi de 10 % mest udfordrede...
Beskrivelse
...elever i dansk og matematik – og får dem med i fællesskabet?
Baggrund og formål:
Fra 2028 får folkeskoler 500 millioner kroner årligt til indsatser for de cirka 10 procent af eleverne, der har de største udfordringer i dansk og/eller matematik. Initiativet er allerede sat i værk fra efteråret 2024, hvor midlerne gradvist stiger til og med 2027, indtil det fulde beløb på 500 millioner kroner træder i kraft i 2028. Midlerne skal være med til at skabe stærkere inkluderende læringsmiljøer på almene folkeskoler ind i klassens fællesskab.
Men hvem er de 10 % mest udfordrede elever i matematik og dansk?
Hvordan organiseres undervisningen? Hvad ved vi virker, og hvordan skabes bæredygtige indsatser med udgangspunkt i klassens almindelige materialer?
Kurset giver viden om, hvordan man bedst tilrettelægger støtten, når man er mere end en voksen i undervisningen
Kursus giver inspiration og ideer til undervisningsdifferentiering i praksis, hvor elevernes forskellighed tilgodeses i fællesskabet, og der bliver tid til at omsætte det til egen praksis
Altså:
Hvilke greb giver elever i dansk-og matematikvanskeligheder adgang til kerneindholdet - uden at lave parallel “light-undervisning?
Indhold:
...KOMMER...
Form:
2-3 kursusgange á to timer
Målgruppe:
Alle dansk- og matematiklærere, lærere med holdtimer, vejledere og andre interesserede
Det opfordres til, at man deltager sammen i par (lærer, holdlærer, vejledere eller efter hvordan timerne er organiseret)
Undervisere:
Lærings- og matematikkonsulent Jonas Jensen
Læsekonsulent Lenette Krathmann
Praktisk information
Se flere detaljer
...KOMMER...
Kurset er gratis for Viborgs kommunale Skoler
2-3 kursusgange á to timer
Tilmelding
Kurset er gratis for Viborgs kommunale Skoler
Tilmelding foregår via Plan2Learn - LINKET ER PÅ TRAPPERNE

