Grundskole
Erhvervsliv
Gratis

TEST:Maskiner, robotter og teknologi med Vils

Billede

Beskrivelse

Besøg Vils og se, hvordan der arbejdes med store maskiner, robotter og teknologi.

Vils Entreprenørforretning A/S udfører jord-, kloak-, belægnings- og anlægsarbejde i hele landet, og håndterer både store og små opgaver – fra lokale stier og legepladser til store infrastrukturprojekter.

Vils’ arbejde rummer mange oplagte undervisningskoblinger: Jordbund og dræning, bæredygtighed i byggeprocesser, maskinteknologi og samspillet mellem natur og menneskeskabte strukturer, og besøget giver eleverne et klart billede af, hvordan teori fra klasseværelset bliver til praksis i den virkelige verden.

Dette forløb er tiltænkt N/T-undervisningen, og besøget hos Vils understøttes fagligt af undervisningsmateriale fra Xplore, som omhandler maskiner, robotter eller teknologi.

Aktiviteter

Forløbet starter hjemme på skolen, hvor klassens egen N/T-lærer forestår undervisnings ud fra et af Xplores undervisningsforløb.

Undervejs eller som afslutning på undervisningsforløbet besøges Vils, hvor eleverne i hold får lov til at opleve, hvordan Vils bruger maskiner, og så skal de selv prøve kræfter med programmering.

Program for besøget:

  • Fælles velkomst og introduktion ved (???? navn ???)
  • Hold 1 forsøger sig med programmering i (??? konferencelokalet ???), mens hold 2 går ud og ser på maskiner og/eller prøver kræfter med rørlægning i sandkassen.
  • Holdene bytter aktivitet
  • Alle samles - mulighed for spørgsmål
  • Farvel og tak

Forberedelse

Undervis din klasse ud fra et af følgende undervisningsforløb:


Kontakt Vils for konkret aftale om tidspunkt og nærmere aftale for det faglige fokus. Desuden forventningsafstemmes med virksomheden med udgangspunkt i 'Tjek på besøget'.


Arbejde desuden med virksomheden udfra følgende punkter (Jf. dokumentet 'undersøg virksomheden'):

1) Ud fra virksomhedens navn, Vils,

  • Hvad tror I, at virksomheden laver? 
  • Hvilke jobfunktioner tror I, at I møder på virksomheden? 
  • Hvad tror I, at medarbejderne skal være gode til for at arbejde på virksomheden? 

2) Undersøg virksomhedens hjemmeside: Vils Entreprenørforretning A/S | Bygge, anlægs - og beton arbejder

  • Hvad beskæftiger virksomheden sig med?
  • Hvem er virksomhedens målgruppe?
  • Hvilke stillingsbetegnelser/ansvarsområder har medarbejderne på virksomheden?
     

Som ekstraaktivitet, kan eleverne se Rasmus Brohaves 'Hvad kan blive?"-videoer om struktører og maskinmestre. Find link længere nede på siden som SEKUNDÆRT materiale.

Efterbehandling

Jf. dokumentet 'undersøg virksomheden' drøftes på klassen (evt. først i grupper):

  • Hvad overraskede jer mest under virksomhedsbesøget? Nævn tre ting. 
  • Hvilke faglige emner eller fag på virksomheden kunne I genkende fra skolen? 

Afslut forløbet med opsamling og evaluering på, hvad det gør ved læring i klasselokalet, når den kobles til virkelighed.

Formål

Formålet med forløbet er, at eleverne:

  • får en praksisorienteret vinkel på N/T-undervisningen
  • undersøger og møder en lokalt forankret virksomhed
  • møder forskellige, fremtidige jobmuligheder

 

Eksempler fra Fælles Mål:

N/T efter 2. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'undersøgelse', hvor eleven kan udføre enkle undersøgelser på baggrund af egne og andres spørgsmål.

N/T efter 4. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'undersøgelse', hvor eleven kan gennemføre enkle undersøgelser på baggrund af egne forventninger.

N/T efter 6. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'undersøgelse', hvor eleven kan designe undersøgelser på baggrund af begyndende hypotesedannelse.

Uddannelse og job, efter 3. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'arbejdsliv, hvor eleven kan beskrive forskellige typer arbejde og arbejdsformer.

Uddannelse og job, efter 6. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'arbejdsliv, hvor eleven kan beskrive sammenhænge mellem job, arbejdsliv og fritidsliv.

Praktisk information

Sted
Mariendalsvej 8
8800 Viborg
Forløbstype
Forløb med formidler
Forløb på skolen
Virksomhedssamarbejde
Målgruppe
0. klasse
1. klasse
2. klasse
3. klasse
4. klasse
5. klasse
6. klasse
Børn og unge med særlige behov
Fag
Arbejdskendskab
Natur/teknologi
Pris
Gratis
Antal
28
Periode
Hele året
Skjul detaljer

Én klasse

Varighed
2 timer
Emneområde
Naturvidenskab
Teknologiforståelse
Tværfaglige tilbud
Uddannelse og job

Forløb på Xplores N/T-portal for 2. klasse: Mennesker og maskiner

PRIMÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.

Forløb på Xplores N/T-portal for 4. klasse: Mennesker og robotter

PRIMÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.

Forløb på Xplores N/T-portal for 6. klasse: Mennesker og teknologi

PRIMÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.

Tjek på besøget

PRIMÆRT materiale

Undersøg virksomheden

PRIMÆRT materiale

Rasmus Brohave: Hvad kan jeg blive

Tilmelding

Gratis

Tilmelding foregår ved direkte kontakt til ........