Grundskole
Erhvervsliv
Gratis

TEST:Bæredygtig udnyttelse af naturgrundlaget

Billede

Beskrivelse

Besøg Vils og se, hvordan der arbejdes med æredygtig udnyttelse af naturgrundlaget.

Vils Entreprenørforretning A/S udfører jord-, kloak-, belægnings- og anlægsarbejde i hele landet, og håndterer både store og små opgaver – fra lokale stier og legepladser til store infrastrukturprojekter.

Vils’ arbejde rummer mange oplagte undervisningskoblinger: Jordbund og dræning, bæredygtighed i byggeprocesser, maskinteknologi og samspillet mellem natur og menneskeskabte strukturer, og besøget giver eleverne et klart billede af, hvordan teori fra klasseværelset bliver til praksis i den virkelige verden.

Dette forløb er tiltænkt naturfaglig undervisningen i udskolingen, og besøget hos Vils understøttes fagligt af undervisningsmateriale fra Xplore og Naturvidenskabernes hus.

Aktiviteter

Forløbet starter hjemme på skolen, hvor klassens egen lærer forestår undervisnings ud fra et af Xplores/NVHs undervisningsforløb.

Undervejs eller som afslutning på undervisningsforløbet besøges Vils, hvor eleverne i hold får lov til at opleve, hvordan Vils arbjeder med bæredygtig udnyttelse af naturgrundlaget og forsøger at optimere deres arbejdsgange mhp. en mere bæredygtig produktion.

Program for besøget:

  • Fælles velkomst og introduktion ved (???? navn ???) - herunder, hvilken rolle kal spiller i produktion og arbejdsgange hos Vils 
  • Hold 1 regner på, hvad Vils ville spare i udledt CO2 ved at udvinde kalk fra undergrunden onsite - frem for at køre frem og tilbage.  i (??? konferencelokalet ???) - NB! her forbereder Vils en case
    Hold 2 går ud og ser på, hvordan Vils bruger maskiner til at udvinde kalk onsite. (ville man kunne måle på jorden før og efter???)
  • Holdene bytter aktivitet
  • Alle samles - mulighed for spørgsmål
  • Farvel og tak

Forberedelse

Undervis din klasse ud fra et af følgende undervisningsforløb:


Kontakt Vils for konkret aftale om tidspunkt og nærmere aftale for det faglige fokus. Desuden forventningsafstemmes med virksomheden med udgangspunkt i 'Tjek på besøget'.


Arbejde desuden med virksomheden udfra følgende punkter (Jf. dokumentet 'undersøg virksomheden'):

1) Ud fra virksomhedens navn, Vils,

  • Hvad tror I, at virksomheden laver? 
  • Hvilke jobfunktioner tror I, at I møder på virksomheden? 
  • Hvad tror I, at medarbejderne skal være gode til for at arbejde på virksomheden? 

2) Undersøg virksomhedens hjemmeside: Vils Entreprenørforretning A/S | Bygge, anlægs - og beton arbejder

  • Hvad beskæftiger virksomheden sig med?
  • Hvem er virksomhedens målgruppe?
  • Hvilke stillingsbetegnelser/ansvarsområder har medarbejderne på virksomheden?
     

Som ekstraaktivitet, kan eleverne se Rasmus Brohaves 'Hvad kan blive?"-videoer om struktører og maskinmestre. Find link længere nede på siden som SEKUNDÆRT materiale.

Efterbehandling

Jf. dokumentet 'undersøg virksomheden' drøftes på klassen (evt. først i grupper):

  • Hvad overraskede jer mest under virksomhedsbesøget? Nævn tre ting. 
  • Hvilke faglige emner eller fag på virksomheden kunne I genkende fra skolen? 

Afslut forløbet med opsamling og evaluering på, hvad det gør ved læring i klasselokalet, når den kobles til virkelighed.

Formål

Formålet med forløbet er, at eleverne:

  • får en praksisorienteret vinkel på naturfaglig undervisningen
  • undersøger og møder en lokalt forankret virksomhed
  • møder forskellige, fremtidige jobmuligheder

 

Eksempler fra Fælles Mål:

Geografi - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'pespektivering', hvor eleven kan perspektivere geografi til omverdenen og relatere indholdet i faget til udvikling af naturvidenskabelig erkendelse.

Biologi - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'pespektivering', hvor eleven kan perspektivere biologi til omverdenen og relatere indholdet i faget til udvikling af naturvidenskabelig erkendelse.

Fysik/kemi - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'pespektivering', hvor eleven kan perspektivere fysik/ kemi til omverdenen og relatere indholdet i faget til udvikling af naturvidenskabelig erkendelse.

Uddannelse og job - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'arbejdsliv, hvor eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere.

Praktisk information

Sted
Mariendalsvej 8
8800 Viborg
Forløbstype
Forløb med formidler
Forløb på skolen
Virksomhedssamarbejde
Målgruppe
7. klasse
8. klasse
9. klasse
Børn og unge med særlige behov
Fag
Arbejdskendskab
Biologi
Fysik/kemi
Geografi
Pris
Gratis
Antal
28
Periode
Hele året
Skjul detaljer

Én klasse

Varighed
2 timer
Emneområde
Bæredygtighed, klima og verdensmål
Naturvidenskab
Tværfaglige tilbud
Uddannelse og job

Forløb på Xplores fællesfagligeportal: Fremtidens bæredygtige produktion

PRIMÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.

Forløb fra Naturvidenskabernes Hus: Byg bæredygtigt

PRIMÆRT materiale

Forløb på Xplores naturfaglige portaler for 7. klasse: Den livgivende jord

PRIMÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.

Den livgivende jord - Geografi

Den livgivende jord - Biologi

Den livgivende jord - Fysik/kemi

Tjek på besøget

PRIMÆRT materiale

Undersøg virksomheden

PRIMÆRT materiale

Rasmus Brohave: Hvad kan jeg blive

Tilmelding

Gratis

Tilmelding foregår ved direkte kontakt til ........