Matematik på mejeriet - Rødkærsbro Mejeri
Beskrivelse
Oplev mælkens vej fra stald til køledisk – besøg et mejeri med dine elever og lær om kvalitetssikring af mejeriprodukter.
Dette undervisningsforløb sætter fokus på kvalitetskontrol i fødevareproduktion. Eleverne arbejder med matematiske redskaber som de fire regningsarter, statistik, stikprøver og kontrolmetoder, som anvendes til at sikre, at produkter lever op til fastsatte kvalitetskrav.
Gennem praktiske opgaver og undersøgelser får eleverne indblik i, hvordan data og målinger bruges til at vurdere kvalitet og træffe beslutninger i en virkelig produktionssituation.
Som en del af forløbet besøger klassen et mejeri, hvor eleverne oplever, hvordan kvalitetssikring foregår i praksis. Her får de indsigt i, hvordan mælk bliver testet, analyseret og kontrolleret gennem hele processen – fra den ankommer til mejeriet, til de færdige produkter sendes ud til butikkerne.
Aktiviteter
Under besøget deltager eleverne i en række aktiviteter, der giver indblik i mejeriproduktion og kvalitetssikring i praksis.
Rundvisning
Eleverne kommer på rundvisning i (dele af) mejeriet, hvor de får indblik i:
- hvordan produktionen foregår – fra mælk til færdigt produkt
- centrale processer i produktionen, fx indvejning, mælkeprøver og centrifugering
- skummesalen og hvad der holdes øje med i processen
- hvor og hvordan mejeriet arbejder med kvalitetssikring af produkterne
Praktiske aktiviteter
- Eleverne kærner (ryster) deres eget smør.
- Eleverne deltager i en smagstest af udvalgte mejeriprodukter og hører om, hvordan smagstest normalt bruges i arbejdet med kvalitetskontrol.
Forberedelse
Inden besøget er det en fordel, at eleverne har arbejdet med følgende:
- Eleverne har arbejdet med, hvordan stikprøver kan bruges til at kontrollere kvaliteten på et mejeri.
- Eleverne har sat sig ind i, hvad det mejeri, I skal besøge, producerer.
- Eleverne har forberedt spørgsmål til mejeriet, som de kan stille under besøget.
For at skabe sammenhæng mellem dette forløb og elevernes læring i klasselokalet, er det en god idé at koble forløbet til et emne, I arbejder med før og efter.
Find inspiration længere nede på siden, hvor der er linket til relevante forløb på forskellige portaler.
Efterbehandling
Genbesøg stikprøvekontrol på mejeriet
Efter besøget arbejder eleverne videre med stikprøvekontrol og kvalitetskontrol med udgangspunkt i deres oplevelser på mejeriet.
Inden besøget har eleverne udarbejdet en plan for en kvalitetskontrol, som et mejeri kunne bruge til at sikre kvaliteten af deres produkter. Nu skal de genbesøge deres plan og vurdere den i lyset af den viden og de erfaringer, de har fået under besøget.
Tal i klassen eller i grupper om følgende spørgsmål:
- Hvad har I taget med jer fra besøget på mejeriet?
- Var der noget, der overraskede jer i forhold til, hvordan kvalitetskontrol foregår i praksis?
- Stemmer jeres plan for stikprøvekontrol overens med det, I så og hørte på mejeriet?
- Er der noget i jeres plan, der bør justeres eller ændres – og hvorfor?
Som afslutning kan eleverne tilpasse deres plan og præsentere deres forslag til, hvordan et mejeri kan arbejde med stikprøvekontrol og kvalitetssikring.
Formål
Formålet med forløbet er at koble matematik til virkelige problemstillinger i fødevareproduktion og give eleverne en forståelse af, hvordan målinger, beregninger og statistiske metoder spiller en central rolle i arbejdet med kvalitet og fødevaresikkerhed.
Eksempler fra Fælles Mål
Matematik, efter 6. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'matematiske kompetencer', hvor eleven kan handle med overblik i sammensatte situationer med matematik. Med særligt fokus på 'problemhandling' og 'resonnement og tankegang'.
Matematik, efter 9. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'matematiske kompetencer', hvor eleven kan handle med dømmekraft i komplekse situationer med matematik. Med særligt fokus på 'problemhandling' og 'resonnement og tankegang'.
Uddannelse og job, efter 6. klasse
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'fra uddannelse til job', hvor eleven kan beskrive sammenhæng mellem uddannelser og job.
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'arbejdsliv'. hvor eleven kan beskrive sammenhænge mellem job, arbejdsliv og fritidsliv.
Uddannelse og job, efter 9. klasse
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'fra uddannelse til job', hvor eleven kan vurdere sammenhænge mellem uddannelser og erhvervs- og jobmuligheder.
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'arbejdsliv'. hvor eleven kan vurdere sammenhænge mellem egne valg og forskellige vilkår i arbejdsliv og karriere.
Praktisk information
Se flere detaljer
Rødkærsbro Mejeri
Kontaktoplysninger og undervisningsmaterialer
PRIMÆRT materiale
Forløb på Skoledu: Regneark i hverdagen
SEKUNDÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.
Materiale fra Landbrug & Fødevarer: Koen og mælken
SEKUNDÆRT materiale
Tilmelding
Kontakt virksomheden for at aftale besøg - kontaktoplysninger findes som PRIMÆRT materiale

