Lucia: Breakout og escape i Stoholm Kirke!
Beskrivelse
Hvert år den 13. december er der Lucia-optog på mange skoler, så de fleste børn kender Lucia.
I materialet fra Viborg Stifts Skoletjeneste arbejdes der med Lucialegender, de tidligste kristne i Romerriget, og hvordan de måtte skjule deres kristne tro. Eleverne kommer omkring luciatraditioner og sange fra Danmark og Sverige.
Som afslutning på besøget sendes eleverne på skattejagt rundt på skolen, hvor de skal følge sporet af fisk og finde skatten.
.....
Særligt i Stoholm d. 18/11.26:
I Stoholm Kirke kan indskolingsklasser desuden komme til Lucia: Breakout og escape i kirken!, hvor de skal hjælpe Lucia med at finde det guld, hun skal købe mad til de kristne for. Eleverne skal ved at løse escaperoom inspirerede opgaver finde frem til tal, der kan hjælpe med at låse kisten op.
Aktiviteter
I undervisningsmaterialet til indskolingen skal eleverne arbejde med den historiske Lucia samt legender om hende. Materialet indeholder små film om Lucia og Romerriget og en øvevideo til en svensk Luciasang.
De skal på en skattejagt på skolen og finde frem til skatten, der består af nogle farvelægningstegninger samt opskriften på lækre Luciaboller, som klassen kan bage sammen.
Materialet indeholder ligeledes en vejledning til, hvordan man kan arbejde med opskriften som faglig læsning.
.....
Lucia: Breakout og escape i Stoholm Kirke indeholder aktiviteter som at finde usynlig skrift og gemte genstande, løse puslespil, tænke logisk og finde frem til tal, der kan låse hængelåsene på kisten op.
Det foregår alt sammen i kirken, og eleverne får derved oplevet en lidt anden måde at være i kirkerummet på.
Forberedelse
Før og efter Lucia-escapen arbejder klassen med materialet "Lucia og de første kristne". Materialet bestilles på www.vibsko.dk
OBS! Hvis man ønsker et andet kirkebesøg i forbindelse med arbejdet med materialet, skal læreren selv kontakte kirken og lave en aftale.
Efterbehandling
Klassen arbejder videre med materialet.
Formål
Formålet med Lucia-eacape aktiviteten er at lære eleverne om Lucia på en legende og spændende måde.
Eksempler på Fælles Mål:
Kristendom
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'kristendom', hvor eleven kan udtrykke sig om, hvad kristendom er og om centrale begivenheder i kristendommens historie, herunder folkekirkens betydning i Danmark. Med særligt fokus på 'kristendommens historie'.
- Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'livsfilosofi og etik', hvor eleven kan udtrykke sig om den religiøse dimension ud fra grundlæggende tilværelsesspørgsmål og etiske principper. Med særligt fokus på 'trosvalg og tilværelsestydning'.
Praktisk information
Se flere detaljer
Lucia: Brealout og escape i kirken! er gratis.
Der er plads til en klasse hver af de to events.
Særligt for Stoholm Kirke:
d. 18/11.26
- kl. 9.00-10.15
- kl. 10.45-12.00
Find og bestil undervisningsmaterialet her
PRIMÆRT materiale
Forløb på Alineas portal for kristendomskundskab: Traditioner
SEKUNDÆRT materiale
Tilmelding
Lucia: Brealout og escape i kirken! er gratis.
Tilmelding på www.vibsko.dk under materialebeskrivelsen til "Lucia og de første kristne".



