Kæmpe vendespil - Hvem husker bedst?
Beskrivelse
Se udstillingen Memory, og find ud af, hvem der husker bedst...
Med udstillingen Memory udfoldes et nyt kapitel i kunstnersamarbejdet mellem Johannes Büttner (D) og Benedikte Bjerre (DK). De to kunstnere er optagede af sociale fænomener i vores samtid og har tidligere vist fælles værker på anerkendte institutioner Stedelijk Museum i Amsterdam og Off Space Kantine i Bruxelles.
Benedikte Bjerre og Johannes Büttner udforsker, hvordan fortidens minder og strukturer former vores fremtid. Gennem skulptur, installation og video undersøger kunstnerne, hvordan genkendelige objekter og digitale fællesskaber påvirker vores forståelse af verden.
I løbet af udstillingsperioden er der blevet skabt 800 memorybrikker, som er fordelt på spillestationer rundt i udstillingsrummene og kunsthallens cafe. Hvem husker bedst?
Det er muligt at booke sig ind i tidsrummene:
Tirsdag d. 6. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Onsdag d. 7. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Torsdag d. 8. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Det er gratis at besøge udstillingerne og deltage i spilarrangementet.
Aktiviteter
En kunstformidler fra Viborg Kunsthal byder klassen velkommen med en kort orientering og introduktion.
Derefter ser klassen udstillingen ’Memory’ på egen hånd.
Efter at have set udstillingen kan eleverne udfordre hinanden i en omgang Memory-spil - her hjæper en kunstformidler.
Forberedelse
Eleverne kan med fordel have viden om kunstnerne og de aktuelle udstillinger, som de skal opleve på kunsthallen.
Praktisk info: Børn skal altid være ifølge med en lærer/pædagog, når de bevæger sig rundt på kunsthallen. Vi forventer, at du har orienteret dine elever om, hvordan de skal færdes på kunsthallen, inden jeres besøg.
Kort og godt:
- Vi rører ikke ved kunsten
- Vi går stille og roligt rundt i udstillingerne
- Vi taler i et roligt toneleje
Efterbehandling
Vi opfordrer til, at I undersøger, analyserer og arbejder praktisk videre med jeres oplevelser i udstillingerne på Viborg Kunsthal. Måske skal I have hænderne helt ned i materialerne og lave en lille udstilling i klassen eller fælles lokaler? I kan også arbejde med at sætte ord på kunsten og skrive jeres egne digte, postkort eller fortællinger om udstillingerne, samtidskunst eller jeres egne oplevelser med at være på en kunsthal.
For at skabe sammenhæng mellem dette forløb og elevernes læring i klasselokalet, er det en god idé at koble forløbet til et emne, I arbejder med før og efter.
Find inspiration under ’undervisningsmateriale’, hvor der er linket til relevante forløb på forskellige portaler.
Formål
Formålet med dette forløb er, at eleverne får kendskab til institutionen og samtidskunsten.
Igennem leg og spil møder eleverne samtidskunsten. Viborg Kunsthal viser samtidskunst fra den danske og udenlandske kunstscene i en bred vifte af medier, fx foto, maleri, installation, video, VR og skulptur.
Eksempler på Fælles Mål:
Billedkunst, efter 3. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'billedanalyse', hvor eleven kan samtale om egne og andres billeder.
Billedkunst, efter 6. klasse - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'billedanalyse', hvor eleven kan analysere og vurdere billeders anvendelse inden for forskellige kultur- og fagområder.
Billedkunst, valgfag - Der arbejdes indenfor kompetenceområdet 'billedanalyse', hvor eleven kan analysere billeder fra forskellige tidsperioder, kulturer og medier med vægt på nutidige billedudtryk.
Praktisk information
Se flere detaljer
Der er cykelafstand for mange byskoler, og bus nr. 2, 62, 750 og 751 standser tæt ved kunsthallen.
Find bustransport på Rejsekortets prisberegner, bed jeres skolesekretær oprette Erhvervsrejsekort og booke plads hos Midttrafik (på 87 40 82 40), hvis I over 20 rejsende.
Se flere detaljer
Det er gratis at besøge udstillingerne og deltage i spilarrangementet.
Udstillingen løber i perioden 24.01.-11.05.2025
Det er muligt at booke sig ind i tidsrummene:
Tirsdag d. 6. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Onsdag d. 7. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Torsdag d. 8. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Tal R – Samtidskunst
SEKUNDÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.
John Kørner – samtidskunst
SEKUNDÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.
Er det kunst?
SEKUNDÆRT materiale
Forløbet findes også som meebook-forløb. Søg på titlen under 'ShareIT'.
Tilmelding
Det er gratis at besøge udstillingerne og deltage i spilarrangementet.
Det er muligt at booke sig ind i tidsrummet: 9.00-10.00 og 11.00-12.00.
Vi vil gerne holde styr på, hvilke og hvor mange gæster vi får, derfor skal du booke jeres besøg, inden du og dine elever kommer. Send en forespørgsel om jeres besøg senest en uge før til viborgkunsthal@viborg.dk.
Book:
Tirsdag d. 6. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Onsdag d. 7. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00
Torsdag d. 8. maj kl. 9.00-10.00 & 11.00-12.00