Hygiejne - husk det nu
Beskrivelse
Aldrig har så mange haft så megen fokus på god håndhygiejne som i forbindelse med Corona/Covid19.
Med dette Åben-Skole forløb får I både teoretisk viden om og praktiske øvelser til god håndhygiejne.
Aktiviteter
Eleverne skal arbejde praktisk og teoretisk med hygiejne og smitteveje
Forberedelse
Eleverne kan på forhånd drøfte, hvad de kender til god hygiejne og hvilke oplevelser, de har haft i forbindelse med Corona-situationen i Danmark i foråret 2020.
Efterbehandling
Tal om dagens aktivitet. Har eleven et andet syn på på hygiejne fx. før og efter corona?
Formål
Formået er at eleven for viden om følgende:
•Hvad vil det sige at blive smittet med en sygdom som fx influenza eller forkølelse?
•Hvordan bliver man smittet?
•Kan du selv gøre noget for at undgå at blive smittet? Hvad?
•Hvad betyder hygiejne for din sundhed? Hvor vigtigt er en god hygiejne?
Eksempler fra FFM
Sundheds- og seksualundervisning og familiekundskab- Der arbejdes med kompetenceområdet sundhed og trivsel, hvor eleven kan fremme sundhed og trivsel på skolen.
Uddannelse og job - Der arbejdes med kompetenceområdet fra uddannelse til job, hvor eleven kan beskrive forskellige uddannelser og job
Praktisk information
Se flere detaljer
Forløbet kan afvikles på følgende lokationer:
Social- og Sundhedsskolens undevisningslokale i Viborg (Reberbanen 11)
eller
Social- og Sundhedsskolen i Skive (Arvikavej 7, 7800 Skive)
På egen skole
Se flere detaljer
Der kan være perioder, hvor det ikke er muligt at afvikle forløbet - kontakt skolen og hør til mulighederne
Se flere detaljer
Forløbet kan evt. knyttes sammen med forløbet om "Mikroorganismer"
Forløbet kan evt. nedjusteres til 2 timer og ved besøg på SOSU Skolen kan forløbet kombineres med rundvisning og forløb ift. "karrierelæring" (dette aftales ved tilmelding)