Dagtilbud
Kulturliv
Gratis

Engleoptog og julemagi for de 4-6-årige -2026

Beskrivelse

Kom og bliv en del af Engleoptoget fredag d. 4. december 2026 kl. 10-11.30.

Kære pædagoger

Hvert år i december forvandler Viborg sig til en by af engle. Englene i Viborg er en lysfestival, der løber af stablen i Domkirkekvarteret som en del af Jul i Viborg. Her bliver gader, haver og pladser fyldt med lys, lyd og englefigurer, som man kan gå på opdagelse i, når mørket falder på.

I år inviteres alle dagtilbud og alle skoleklasser til at gå med i Engleoptoget, når Viborg igen fyldes med engle til jul.

 

Til årets engleoptog bærer hvert barn en engel, som hjemmefra er dekoreret personligt med UV-tuscher (sæt med tuscher og andre materialer er gratis og bestilles ved tilmelding). Efter optoget bliver de dekorerede engle en del af byens juleudsmykning.

Det er ikke et krav, men børn og voksne er velkomne til at møde op udklædt med eks. englevinger, glitrende kjoler, eller hvad I har lyst til.
 

Vi glæder os til at bære englene gennem byen sammen med jer!

Aktiviteter

Praktisk

  • Hvornår: Fredag den 4. december kl. 10.00–11.30
  • Mødested: Sct. Mathias Port kl. 10.00
  • Rute: Fra Sct. Mathias Port ad englestien gennem byen og videre til Domkirken, hvor vi afslutter sammen kl. 11.00
  • Medbring: Madpakke

Kl. 11:00 byder sognepræst Gitte Elisabeth Hansen børnene på en 'englepause' i domkirken - en rolig stund med fortælling om engle.

Herefter er der der mulighed for:

  • madpakker og toiletbesøg i domkirken indtil kl. 12.
  • madpakker og ønsketræet i Amtmandens Have
  • madpakker på Nytorv og de frit tilgængelige udstillinger i Domkirkekvarteret
  • besøge Englehaven bag Skovgaard Museet
  • opleve Latinerhavens engleunivers af lys og lyd

Forberedelse

Før engleoptoget arbejdes der kreativt hjemme i børnehaven med udarbejdelse og dekoration af børnenes egne personlige engle.

Med tilmelding til engleoptoget følger der mulighed for at bestille et gratis sæt UV-tuscher og øvrige materialer.
Når I har tilmeldt jer, skal I skrive til Line Barbara Pedersen libpe@viborg.dk for bestilling og aftale om, hvornår I henter materialerne.
 

Forløbet "#Tegnhåb - Engle" fra Viborg UNESCO Creative City kunne også være oplagt at arbejde med før optoget.

Efterbehandling

Efterbehandling kunne bestå af:

1. Samtale og genfortælling

  • Saml børnene i en rundkreds og tal om oplevelsen:
    “Hvordan var det at være med i optoget?”
    “Hvad lagde I mærke til i byen?”
    “Hvordan så englene ud – og hvordan føltes det at bære en engel gennem byen?”
  • Brug billeder eller små videoklip fra dagen som støtte til genfortælling.

2. Kreativt værksted: Engle i nye former

  • "#Tegnhåb - Engle"
  • Tal med børnene om, hvad deres engel kan, beskytter eller hjælper med — det giver rum for fantasi og empati.

3. Fortællinger og sprog

  • Læs små fortællinger eller billedbøger om engle, lys og hjælpsomhed — fx bøger, der sætter fokus på omsorg og det gode i mennesker.
  • Lad børnene digte deres egne “englehistorier” eller lave små rollespil, hvor de leger, hvordan engle hjælper andre.

4. Musik og bevægelse

  • Syng sange, som børnene måske genkendte fra optoget, eller lav nye “englesange” med bevægelser.
  • Lav en lille dans eller bevægelsesleg, hvor børnene “flyver som engle” — lette, bløde bevægelser, der understøtter kropsbevidsthed og fantasi.

Formål

Formålet med forløbet er, at børnene …

  • får kendskab til og deltager aktivt i en lokal kulturel tradition gennem engleoptoget.
  • oplever glæden ved fællesskab og samarbejde i en større, men tryg ramme uden for børnehaven.
  • udvikler deres kreative og æstetiske udtryk gennem dekoration af engle og forberedelse til optoget.
  • oplever stolthed og selvtillid ved at bidrage synligt til byens liv og mærke, at deres indsats har værdi for fællesskabet.
     

Eksempler fra Den styrkede pædagogiske lærerplan:

Kultur, æstetik og fællesskab - Det pædagogiske læringsmiljø skal understøtte, at alle børn får mange forskellige kulturelle oplevelser, både som tilskuere og aktive deltagere, som stimulerer børnenes engagement, fantasi, kreativitet og nysgerrighed, og at børnene får erfaringer med at anvende forskellige materialer, redskaber og medier.

Praktisk information

Sted
Sankt Mathias Port
Sct. Mathias Gade 16
8800 Viborg
Skjul detaljer

Sankt Mathias Port - Torvet mellem Mødrehjælpen, Skumfidusen og For Enden Af Gaden

Forløbstype
Forløb med formidler
Forløb i institutionen
Målgruppe
4 år
5 år
6 år
Læreplanstemaer
Alsidig personlig udvikling
Kultur, æstetik og fællesskab
Pris
Gratis
Periode
04.12.2026 - 04.12.2026
Skjul detaljer

Der er plads til alle børn i optoget!

Varighed
1.5 timer
Emneområde
Kulturhistorie og tro

Gratis UV-tuscher og andre materiale

PRIMÆRT materiale

Med tilmelding til engleoptoget kan følge et gratis sæt med tuscher og materialer, hvis I ønsker.
Når I har tilmeldt jer, skal I skrive til Line Barbara Pedersen libpe@viborg.dk for bestilling og aftale om, hvornår I henter materialerne.

Tilmelding

Gratis

Tilmelding foregår i tilmeldingsmodulet herunder.

NB! Notér i ansøgningen, om I ønsker materialer til eller kun deltager i optoget.

Tilmeldingsfrist: 10.11.2026