Et af de kulturelle tilbud til børn fra 1½ til 6 år i Viborg Kommune er børneteater. Tilbuddet er til børn i kommunale og selvejende børnehuse og herfra får alle børn tilbudt at se 1 teaterstykke pr år eller sæson. Teaterforestillingerne bliver købt hjem af teaterudvalget, som består af 3 børnehusledere, Mette Tipsmark, Henny Thomasberg og Birthe Nielsen, der dels tager sig af at udvælge forestillingerne og ligeledes i samarbejde med børnebiblioteket står for afviklingen af diverse forestillinger. Teaterudvalget er kontaktpersoner, hvis der skulle opstå spørgsmål. Du kan se tilbudene under materialer i oversigten over fordeling af børneteater i 2019/2020.
Teaterforestillingerne købes hjem i slutningen af april. De er målrettet de forskellige aldersgrupper og teaterudvalget tilstræber at have set alle forestillingerne for at sikre bestilling af teater af høj kvalitet.
Hvis man i børnehusene gerne vil have hjælp og vejledning til selv at bestille børneteater til eget børnehus, så er man velkommen til at kontakte en fra teaterudvalget, fx for at få anbefaling af teaterstykker eller viden om ansøgning af refusion til teaterstykkerne m.v.
Lad børnene tale om oplevelsen, måske med udgangspunkt i nedenstående spørgsmål eller lignende:
Børnene kan evt. lege teater og tegne kulisser.
At give alle børn i kommunale og selvejende børnehuse en oplevelse af et teaterstykke pr. år eller sæson.
Eksempler fra den pædagogiske læreplan
Kultur, æstetik og fællesskab - Børnene får mange forskellige kulturelle oplevelser, både som tilskuere og aktive deltagere, som stimulerer børnenes engagement, fantasi, kreativitet og nysgerrighed, og at børnene får erfaringer med at anvende forskellige materialer, redskaber og medier.
Se på tilsendte program, hvor forestillingen bliver opført. Husk at skrive den aktuelle adresse, hvis du har brug for at ansøge transportpuljen, for at kunne deltage.
Oversigt over teaterforestillinger for børnehusene i 2019/2020 med links til teatergrupperne
Udvalgte sider:
”Dukkespil og dramaleg om efterbearbejdning af kulturoplevelser”, side 46-47
Der gives eksempler på dramalege, som pædagogen let kan bruge
”Dans om danseaktiviteter efter oplevelser med f. eks. teater og museumsbesøg”, side 52
Der gives inspiration til danseaktiviteter
Mundtlig fortælling og børnelitteratur om fortællingens mange former og potentialer”
Ideer til den mundtlige historiefortælling
”Lav teater med Stationsmodellen om opbygning af et legebaseret teaterforløb”, Side 54-55
Børn digter selv teater